• PUSTITE SA S NAMI DO MÁJOVEJ VÝZVY - MÁJ V ŠATÁCH PRE PANNU MÁRIU

• 10. 5. 2024
          • Svätý Maximilián Mária Kolbe s radosťou dával dary Nepoškvrnenej. Keď sa blížil deň alebo mesiac zasvätený Márii, rozmýšľal, ako by mohol potešiť svoju nebeskú Matku. Niekedy to bola zvláštna modlitba, pôst, nejaké odriekanie alebo konkrétny čin. Podľa Jeho príkladu by sme chceli povzbudiť všetky dámy, ženy, dievčatá, ktoré nás sledujú..., aby v máji darovali Panne Márii jedinečný dar: uctili si ju šatami.

🌸 Je vznešené a podmanivo krásne, keď sa katolícke ženy riadia vzorom Panny Márie, ktorá bola vždy pôvabná, spanilá a ušľachtilá a neustále vyžarovala čistotu a cudnosť.

💮 Sú však ešte dva dôležité dôvody, prečo by sa ženy mali obliekať cudne a slušne:

1. Z úcty a rešpektu voči Bohu.

2. Aby neboli pre ostatných nežiaducim rozptýlením a kameňom úrazu.

Zvlášť pri obliekaní sa do kostola by si každá dáma mala vybrať krásne ženské šaty, aby sa jej telo stalo dôstojným chrámom Pána.

🌸 Katechizmus Katolíckej cirkvi totiž hovorí o správnom obliekaní na svätú omšu nasledovné:

„Aby sa veriaci náležite pripravili na prijatie tejto sviatosti, majú zachovať pôst predpísaný v ich Cirkvi. Vonkajší postoj (pohyby, odev) má vyjadrovať úctu, slávnostný ráz a radosť tejto chvíle, keď sa Kristus stáva naším hosťom." (1387)

💮 Výber šiat nie je len o vzdávaní náležitej úcty Pánovi, ale aj o objavovaní svojej hodnoty a krásy - ku ktorej je každá žena, dáma či dievča povolané.

🌺 Veď byť módnou neznamená, že obliekanie je bez hraníc. Aj móda ich má. Sami rozhodujte o vzhľade svojej sukne podľa dôstojnosti svojho srdca a tela. Nedovoľte milé dámy, aby móda obmedzovala vašu cudnosť a dôstojnosť. Nedovoľte, aby vás móda formovala. Módu tvoríte Vy! Nie ste bábky, ani figuríny, ktoré možno ľubovoľne otáčať. STE ŽIVÝMI BYTOSŤAMI - ŽENAMI - - DIEVČATAMI - DÁMAMI NEPOŠKVRNENEJ.

📢 A aj preto sa pustite s nami do májovej výzvy - MÁJ V ŠATÁCH PRE PANNU MÁRIU.

Nezabudnite, že to môžu byť sukne alebo šaty. Nohavíc je potrebné vzdať sa!

Výzva začína v nedeľu 5. mája, avšak odporúčame nahliadnuť do šatníka už vopred a pripraviť si oblečenie, ktoré si plánujete obliecť v máji. Možno to bude potrebovať osvieženie, šitie alebo žehlenie. Urobte to s radosťou, že sa pripravujete obdarovať Máriu. Pripravte si aj vhodné topánky, či blúzky, aby vám od 5. mája neprekážala žiadna maličkosť.

Ak máte pochybnosti o tom, či to zvládnete, či je možné celý mesiac nosiť len sukne a šaty, odovzdajte tieto pochybnosti Nepoškvrnenej Čistote. Ak je to Mária, ktorá vás pozvala, aby ste prijali túto výzvu, určite vám pomôže vyrovnať sa so všetkými ťažkosťami.

Zverte mesiac máj a toto úsilie Matke Božej.🌹 Ⓜ️ 🌹

• Požehnaný deň s biskupom na našej škole pri posviacke novej auly.

• 7. 5. 2024
          • Dňa 30.4. 2024 zavítal do našich priestorov otec biskup František, ktorý prišiel posvätiť priestory novej auly. Pred tým sme však celá základná škola spolu s gymnáziom oslávili tento výnimočný deň svätou omšou. Biskup si našiel čas aj na našich žiakov základnej školy a následne na záver mal čas aj na našich zamestnancov školy, kde sme mali spolu duchovnú obnovu.

• ❤️ Pomoc pre mamičky a ich deti v núdzi.

• 6. 5. 2024
          • Dňa 9. a 10. mája (štvrtok a piatok), počas veľkej prestávky si môžeš na veľkej chodbe kúpiť levanduľové srdiečko pri príležitosti prichádzajúceho ĎNA METIEK. Pomôž aj ty mamičkám v núdzi a kúp si levanduľové srdiečko za symbolické 3 eurá.

Pomôž im preplatiť nájom za bývanie, lieky alebo zaplatiť škôlku PRÁVE TY IM DÁVAŠ NÁDEJ ! ❤️

• Okresná súťaž "Vidiečanova HABOVKA"

• 6. 5. 2024
          • Mária Halgášová a Viktória Živčáková nás reprezentovali na okresnej súťaži "Vidiečanova HABOVKA" s pásmom piesni "Z pod Čarnej huri". Vyspievali si strieborné pásmo.

• Celoslovenská súťaž "Deti a architektúra" na tému "Zelená mestská štvrť

• 6. 5. 2024
          • Podarilo sa! Z viac ako 600 výtvarných prác bolo iba 26 ocenených. V celoslovenskej súťaži "Deti a architektúra" na tému "Zelená mestská štvrť" získal Filip Gostík špeciálne ocenenie. Slávnostné udeľovanie cien sa konalo v kinosále SNG v Bratislave, spojené s prehliadkou Bratislavy.

• 🎤 2. a 3. miesto v speváckej súťaži Slávik Slovenska. ✅

• 6. 5. 2024
          • Dňa 3. mája 2024 sa v CVČ v Starej SĽ. konala okresná spevácka súťaž Slávik Slovenska. Našu školu reprezentovali Ella Sikorjaková, Mária Halgašová a Viktória Živčaková.

2. miesto získala Viktória Živčaková

3. miesto získala Mária Halgašová

Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov.

• 2. 5. 2024
          • Dňa 25.4.2024 sa dve naše siedmačky, Miriam Pekárová Hudáková a Zuzana Štelmachová, zúčastnili biologickej olympiády kategórie D a obe boli úspešnými riešiteľkami. Spomedzi 12. súťažiacich sa Zuzana Štelmachová umiestnila na krásnom 5. mieste.

Dievčatá ďakujeme !

• Les ukrytý v knihách

• 1. 5. 2024
          • Deti triedy sv. Jozefa sa v rámci témy "Živá a neživá príroda" zúčastnili zážitkového rozprávania - Les ukrytý v knihách, ktoré sa konalo v mestskej knižnici.

• DEŇ ZEME V MŠ

• 1. 5. 2024
          • Počas mesiaca apríl sme si pripomenuli výnimočnosť Dňa Zeme pomocou rôznych aktivít v triedach i na školskom dvore. Deti spoločne zasadili ďalší strom na školskom dvore, pripravovali pôdu a sadili zeleninu do záhonov. Rozvíjali sme pozitívny vzťah k prírode, venovali sa otázkam ochrany životného prostredia a pripomenuli si našu závislosť od darov, ktoré nám naša Zem ponúka.