• 10 dôvodov, prečo hrať šach

        • Nie nadarmo sa šach nazýva “hra kráľov”. Je to veľmi pozoruhodná hra, ktorá sa dotýka rôznych smerov ako umenie, veda, šport. Dokáže nás naučiť “nielen” ako žiť (nevzdávať sa aj keď nastane situácia, keď to vyzerá s nami nie veľmi dobre, rozmýšľať strategicky do budúcna, uznať si chybu a poučiť sa z nej, prijať výhru, ale aj prijať prehru) ale dokáže nás aj, dá sa povedať zdokonaliť na psychickej úrovni. Keďže dnes je spoločenská situácia taká, že ľudia obľubujú zdokonaľovanie sa po fyzickej stránke(či už behom, chodením do posilňovne, alebo iným športom), zdokonaľovanie sa po psychickej stránke je len logickým krokom dopredu.

          Čím viac sa dozvedáme o fungovaní mozgu, tým viac pribúda ľudí snažiacich sa prezentovať šach, ako nástroj pre verejné vzdelávanie. S dôvodmi ako sú tieto, majú v rukách silné argumenty.

           

          1. Môžete si zvýšiť vaše IQ

          Šach mal vždy problém s tým ako ho vníma verejnosť – ako hru pre intelektuálov a ľudí s vysokým IQ. Takže nastála situácia “Čo bolo skôr? Vajce, alebo sliepka?”: sú inteligentní ľudia priťahovaní šachom, alebo z nich urobil šach inteligentných ľudí. Najmenej jedna štúdia ukázala, že toto pohybovanie figúrkami po šachovnici, vlastne zvýši hráčovi inteligenčný kvocient. Štúdia prevedená na 4000 študentoch vo Venezuele zaznamenala významný nárast hodnoty IQ u chlapcov a dievčat po 4 mesiacoch šachovej výučby.

          2. Zvýši vašu kreativitu

          Vzhľadom k tomu, že pravá hemisféra mozgu je zodpovedná za kreativitu,  nemalo by byť prekvapujúce že aktivovanie pravej mozgovej hemisféry pomáha rozvíjať vašu kreatívnu stránku. Špeciálne šach výborne zvyšuje originalitu. Jedna štvorročná štúdia na študentoch 7. a 9. ročníka, z ktorých jedna skupina hrala šach, druhá používala počítač a ďalšie sa venovali iným aktivitám jeden krát týždenne po dobu 32 týždňov, dosiahla skupina hrajúca šach najlepšie výsledky vo všetkých dimenziách kreativity, s tým že originalita mala najvyšší nárast.

           

           

          3. Zvýši vašu schopnosť riešiť problémy

          Šachová hra je ako veľké puzzle ktoré musia byť zložené, ale musí byť zložené pri pohybe obrázka, pretože váš súper neustále mení parametre podľa ktorých sa v hre rozhoduje. Takmer 450 študentov piateho ročníka bolo rozdelených do troch skupín v roku 1992 v rámci štúdie v kanadskej provincii New Brunswick. Skupina A bola kontrolnou skupinou a mala vyučovanie matematiky podľa tradičných osnov . Skupina B mala doplnenú matematiku o výučbu šachu po ukončení prvého ročníka, a skupina C začala s výučbou šachu v prvej triede. Celkové známky skupiny C sa zvýšili na hodnotu 81,2% zo 62% a tým predbehla skupinu A o 21,46%.

          4. Naučí vás plánovaniu a predvídavosti

          Hranie šachu môže tínedžerom zachrániť život. Ide to asi takto: jedna z ďalších častí mozgu na vypracovanie sa nazýva prefrontálny kortex, to je časť zodpovedná za schopnosti ako sú plánovanie, sebaovládanie a tvorba úsudku. Takže adolescenti sú z vedeckého hľadiska nezrelí, kým sa táto časť mozgu vyvíja. Strategické hry, ako je šach, môžu podporovať vývin prefrontálneho kortexu a pomôcť im robiť lepšie rozhodnutia vo všetkých stránkach života, obvzlášť držať ich ďalej od hlúpych, riskantných rozhodnutí, spojených s pubertou.

          5. Rastie z neho počet dendritov

          Dendrity sú spojenia medzi bunkami v rôznych lalokoch mozgu. Sú prostriedkami pre transformáciu informácie z jedného laloku do druhého. Skúste si ich predstaviť ako antény, prijímajúce signál od iných mozgových buniek. Čím viac ich máte a čím sú väčšie, tým viac signálov zachytíte a máte šancu prijať. Učenie sa novej zručnosti, ako napríklad hraniu šachu, spôsobuje rast dendritov. Tento rast sa ale nezastaví keď už zručnosť ovládate. Interakciou s ľuďmi v súperiacich aktivitách taktiež podporujete rast dendritov, a šach je perfektným príkladom.

          6. Zdokonaľuje koncentráciu

          Zahľadenie sa na niečo iné, ako je šachovnica, čo i len na moment, môže mať za následok prehru. Kedže váš súper nieje povinný povedať aký ťah spravil, keď ste nedávali pozor, môže vás tento ťah zaskočiť pretože nemáte prehľad o jeho aktuálnej taktike. Početné štúdie v USA, Rusku, Číne a skoro aj po celom svete, majú dokázané, že sa zvyšuje schopnosť sústrediť práve pri hraní šachu.

           

          7. Pomáha vám zlepšiť schopnosť čítať

          V odborných kruhoch často citovanej štúdii z roku 1991, Dr. Stuart Margulies pozoroval schopnosť čítať u 53 žiakoch základnej školy, ktorý sa zúčastnili šachového programu, a porovnával ich so žiakmi z celej krajiny ktorý nehrajú šach. Získal tak definitívne výsledky, že hranie šachu zvyšuje schopnosť čítať.

          8. Zlepšuje vašu pamäť

          Stať sa dobrým šachovým hráčom znamená aj získať schopnosť vedieť si zapamätať ťahy vášho súpera z minulých hier a pripomenúť si ťahy, ktoré vám pomohli predtým vyhrať hru.  Je tu aj ďalší dôkaz. V dvojročnej štúdii v roku 1985, mladý študenti, ktorí mali pravidelne príležitosť hrať šach, si zlepšili známky vo všetkých predmetoch, ich učitelia pozorovali u týchto žiakoch lepšiu schopnosť pamätať si a lepšie organizačné schopnosti. Podobné výsledky výsledky dosiahla aj štúdia na Pennsylvánskych šiestakoch. Študenti, ktorý nikdy predtým nehrali šach, dosiahli zlepšenie pamäte a verbálnych schopností po pravidelnom hraní.

          9. Zamestnáva obe hemisféry mozgu

          V nemeckej štúdii, výskumníci  ukázali šachovým expertom a nováčikom jednoduché geometrické tvary a šachové pozície. Potom zmerali reakcie subjektov pri ich identifikácii. Očakávali, že u expertoch zistia v ľavej hemisfére väčšiu aktivitu, ale neočakávali, že sa bude správať tak dobre. Ich reakčný čas bol na jednoduché geometrické tvary rovnaký, ale experti používali obe hemisféry na omnoho rýchlejšiu odpoveď na otázky týkajúce sa šachových pozícií.

          10. Prevencia proti Alzheimerovej chorobe

          Mozog funguje ako sval. Potrebuje cvičenie aby bol zdravý a chránil sa pred zranením. Nedávna štúdia v The New England Journal of Medicine zistila, že ľudia nad 75 rokov, ktorí sa venujú “mozgovo-strečingovým” aktivitám, ako je šach, sú menej náchylní na rozvinutie demencie, ako ich šach-nehrajúci rovesníci. Tak, to je o dôvod viac začať hrať šach skôr, ako dosiahnete 75 rokov.