• 10 dôvodov, prečo šach patrí medzi športy

          1. Je to hra, ktorú chceš vyhrať

          Veď o čo iné ide v športe ak nie o výhru? Áno, príjemný pocit zo zapojenia sa a z fyzickej aktivity prospešnej pre tvoje telo je tiež fajn. Každý chce predsa vyhrať. Nikto nejde do hry s cieľom skončiť ako lúzer. Toto všetko platí pre šach dvojnásobne. Asi žiadna iná hra nevytvára pre protihráčov také intenzívne bojové prostredie ako šach. Zápas je dramatickým súbojom mysle a vopred naučených techník. Aj keď polovicu hry vyhrávaš, víťazstvo nemáš nikdy isté. Každý jeden ťah rozhoduje.

          1. Má svoju minulosť a tradíciu

          Prvý svetový turnaj v tomto športe sa konal v roku 1886. Súťaží sa skutočne na rôznych úrovniach – na školách, univerzitách, v rámci mesta, celoštátne… Podľa ankety na stránke YouGov sa viac ako 6 miliónov Britov zapojí počas roka aspoň do jednej šachovej partičky a približne 125-tisíc detí sa naučí túto hru hrať.

          1. Na kondičke záleží

          V šachu je najpodstatnejší psychický stav, na úspech pri vrcholových zápasoch však musíš byť fit. Ak ti táto veta nedáva zmysel, čítaj ďalej. Mentálny stav ide ruka v ruke s fyzickou zdatnosťou. Hráči sú pod stálym stresom a často sa im zvyšuje krvný tlak. S tým im pomáhajú výživoví poradcovia a fitnes kouči. Je teda viac ako pravdepodobné, že ak nedokážeš ani len kopnúť do lopty, na svetovom turnaji v šachu sa zúčastníš jedine ako divák.

          1. Pravidlá, pravidlá, pravidlá

          Všetci sa nimi musíme riadiť. Doma, v škole, v práci. Pri športoch predovšetkým. Ich porušenie sa vždy trestá. Napríklad pri šachu pri sebe hráči nesmú mať mobily, vzďaľovať sa od šachovnice, keď sú na rade, ani nijakým iným spôsobom podvádzať. Za urážku sa považuje, ak odmietneš potriasť rukou súperovi. Pochopiteľne, zakázaný je aj doping.

           

          1. Európa je väčšinou za 

          Až 24 z 28 krajín Európskej únie považuje šach za šport. Výnimkou je iba Veľká Británia, Írsko, Belgicko a Švédsko. Šachisti vo Švédsku by sa však mohli v blízkom čase dočkať uznania. Podporu získali od organizácie švédskych športových koučov, ktorí obdivujú psychickú náročnosť hry.

          1. Patrí medzi olympijské športy

          Štatút hry získal v roku 2000 od Medzinárodného olympijského výboru. Šach bol súčasťou Ázijských hier (celoázijský turnaj, ktorý sa koná ako Olympijské hry každé štyri roky) v roku 2006 v Dauhe (Katar) a v roku 2010 v Kantone (Čína). Zastúpený by mohol byť aj v Panamerických hrách.

          1. Hrá sa na celom svete

          Šach nepozná vek, rasovú či rodovú príslušnosť, ani mesačný príjem a jazyk. Hrá sa po celom svete a hrať ho môžu aj hráči so zdravotným postihnutím (vrátane zrakového).

          1. Má silnú psychickú stránku

          Každý šport má svoju psychickú stránku. Tlak a súťaživosť sa obísť nedajú. V súvislosti s mierou fyzickej aktivity komentátori často prirovnávajú k šachu: curling = šach na ľade, bowls = šach na tráve, snooker = šach s guľami…

          1. Existujú hodnotiace rebríčky

          Zoznamy najlepších hráčov sa robia od roku 1960. Vzorec, ktorým sa určujú, prevzali aj pri hodnotení niekoľkých ďalších športov ako rugby a golf.

          1.    Šach je zábavný

          Či už je to kolektívny šport ako ľadový hokej, alebo aj obyčajná spoločenská hra, ak máš spoluhráčov a protihráčov, robíš niečo, čo ťa baví. A o tom šport predsa je.